3 sprawdzone sposoby na poprawienie jakości snu noworodka

3 sprawdzone sposoby na poprawienie jakości snu

Wiele maluchów, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, miewa problemy ze snem, które oddziałują również na samopoczucie ich rodziców. Jak pomóc niemowlęciu w zaśnięciu i poprawić jakość jego snu? Podpowiadamy.

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Budzący się co chwilę maluch to częsty problem wielu świeżo upieczonych rodziców. Choć teoretycznie niemowlak przesypia większość doby, jego sen znacząco różni się od tego, w który zapadają dorośli. Procentowy udział fazy REM, czyli snu aktywnego, w przypadku malucha jest znacznie wyższy niż u jego rodziców. W połączeniu z potrzebą częstego karmienia, sprawia to, że niemowlę często budzi się w ciągu nocy, co nie pozwala rodzicom wypocząć. Oczywiście, jest to naturalny cykl snu malucha, którego nie sposób zmienić – z wykorzystaniem prostych sposobów można jednak sprawić, że będzie on budził się znacznie rzadziej. Jak tego dokonać?

Po pierwsze – dobrze dobrany kocyk, rożek lub otulacz

Wiele akcesoriów dla maluchów zaprojektowanych jest w ten sposób, aby ograniczały one ilość bodźców napływających z zewnątrz. To one często sprawiają, że sen niemowlęcia jest jeszcze płytszy i wzmagają częstotliwość jego pobudek. Dobrze dobrany kocyk niemowlaka lub rożek zmniejsza natężenie zewnętrznych hałasów i ciasno otula malucha, dając mu wrażenie przebywania w brzuchu mamy.  Czując się bezpiecznie i będąc odgrodzone od intensywnych dźwięków, niemowlę będzie spało znacznie lepiej. Aby nauczyć go odróżniać dzień od nocy, warto jednak zrezygnować z takiej izolacji w dzień. Jeśli szukasz dobrej jakości rożka, przejrzyj ofertę https://www.marianek.pl/.

Po drugie – regularność usypiania

Maluchy dobrze odnajdują się w rutynie – jest im ona niezbędna, by poczuć się bezpiecznie i wyrobić dobre nawyki. Warto więc trzymać się tych samych pór usypiania, aby nie rozregulować jego wrażliwego cyklu. Czynności przygotowujące malucha do snu najlepiej przeprowadzać w tej samej kolejności z tych samych powodów.

Po trzecie – rytuały

Trzecia wskazówka jest w zasadzie powiązana z poprzednią. Maluchy uwielbiają rytuały – trzymanie się ich uspokaja je i wycisza. Kąpanie przed snem, nakładanie oliwki, czy inne zwyczaje powtarzane z regularnością przed snem pomogą im wyrobić pewną strukturę dnia i z pewnością ułatwią zapadanie w sen.

Artykuł sponsorowany

Share