3 sprawdzone sposoby na poprawienie jakości snu noworodka

3 sprawdzone sposoby na poprawienie jakości snu

Wiele maluchów, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, miewa problemy ze snem, które oddziałują również na samopoczucie ich rodziców. Jak pomóc niemowlęciu w zaśnięciu i poprawić jakość jego snu? Podpowiadamy.

Budzący się co chwilę maluch to częsty problem wielu świeżo upieczonych rodziców. Choć teoretycznie niemowlak przesypia większość doby, jego sen znacząco różni się od tego, w który zapadają dorośli. Procentowy udział fazy REM, czyli snu aktywnego, w przypadku malucha jest znacznie wyższy niż u jego rodziców. W połączeniu z potrzebą częstego karmienia, sprawia to, że niemowlę często budzi się w ciągu nocy, co nie pozwala rodzicom wypocząć. Oczywiście, jest to naturalny cykl snu malucha, którego nie sposób zmienić – z wykorzystaniem prostych sposobów można jednak sprawić, że będzie on budził się znacznie rzadziej. Jak tego dokonać?

Po pierwsze – dobrze dobrany kocyk, rożek lub otulacz

Wiele akcesoriów dla maluchów zaprojektowanych jest w ten sposób, aby ograniczały one ilość bodźców napływających z zewnątrz. To one często sprawiają, że sen niemowlęcia jest jeszcze płytszy i wzmagają częstotliwość jego pobudek. Dobrze dobrany kocyk niemowlaka lub rożek zmniejsza natężenie zewnętrznych hałasów i ciasno otula malucha, dając mu wrażenie przebywania w brzuchu mamy.  Czując się bezpiecznie i będąc odgrodzone od intensywnych dźwięków, niemowlę będzie spało znacznie lepiej. Aby nauczyć go odróżniać dzień od nocy, warto jednak zrezygnować z takiej izolacji w dzień. Jeśli szukasz dobrej jakości rożka, przejrzyj ofertę https://www.marianek.pl/.

Po drugie – regularność usypiania

Maluchy dobrze odnajdują się w rutynie – jest im ona niezbędna, by poczuć się bezpiecznie i wyrobić dobre nawyki. Warto więc trzymać się tych samych pór usypiania, aby nie rozregulować jego wrażliwego cyklu. Czynności przygotowujące malucha do snu najlepiej przeprowadzać w tej samej kolejności z tych samych powodów.

Po trzecie – rytuały

Trzecia wskazówka jest w zasadzie powiązana z poprzednią. Maluchy uwielbiają rytuały – trzymanie się ich uspokaja je i wycisza. Kąpanie przed snem, nakładanie oliwki, czy inne zwyczaje powtarzane z regularnością przed snem pomogą im wyrobić pewną strukturę dnia i z pewnością ułatwią zapadanie w sen.

Artykuł sponsorowany

Share