Co zobaczyć w Azerbejdżanie?

Azerbejdżan

Azerbejdżan jest jedynym z popularniejszych kierunków turystycznych. Przyciąga ludzi z całej Europy, a także spoza, ponieważ naprawdę ma wiele do zaoferowania. Azerbejdżan to nie tylko przepiękne, zielone tereny, ale i bogata kultura i architektura miast. To chociażby z tego powodu warto wybrać się tam przynajmniej raz i zobaczyć wszystko na własne oczy.

Dla kogo wycieczka do Azerbejdżanu będzie szczególnie polecana?

Azerbejdżan na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią poznawać nowe kultury oraz fascynują się architekturą. Dlaczego? Ponieważ jest to kraj pełen nowości, o całkowicie odmiennej religii oraz obyczajach. Spędzenie nawet krótkiego urlopu w tym mieście to doskonała okazja do tego, aby doświadczyć nowych rzeczy. Dodatkowym atutem jest to, że wycieczkę do Azerbejdżanu można połączyć z wyjazdem do Armenii, która także ma wiele do zaoferowania, a znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie. Armenia Azerbejdżan to zatem obowiązkowe miejsca na najbliższy urlop! 

Co zobaczyć w Azerbejdżanie?

Aby wycieczka była w pełni udana, na samym początku, jeszcze przed wyjazdem, warto zastanowić się dokładnie, co takiego można zobaczyć w Azerbejdżanie. Dzięki sporządzeniu dokładnego planu można o wiele lepiej zagospodarować swój czas i zobaczyć jak najwięcej jest to możliwe. Podczas zwiedzania tego kraju należy mieć na uwadze, zarówno miasta, jak i piękne tereny, które powstały dzięki matce naturze. Dzięki temu wycieczka będzie kompletna.

Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy kraju, czyli od Baku, która ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jej największą atrakcją jest pałac Szachów Szirwanu. Bardzo charakterystyczna dla tego pałacu jest jego architektura. Dodatkowo pałac ten umiejscowiony jest w najwyższym punkcie tego miasta, co sprawia, że można podziwiać z niego widoki na całe miasto. 

Będąc w Azerbejdżanie, koniecznie należy udać się do Gobustan, aby zobaczyć wulkany błotne oraz znajdujące się tam naskalne rysunki. Dość prosto można się tam dostać z Baku. Wystarczy po prostu wsiąść w autobus, który w przeliczeniu kosztuje tylko kilka złotych. Wulkany błotne cały czas pozostają aktywne, a rysunki wykonane zostały przez ludzi pierwotnych, co, z całą pewnością zasługuje na szczególną uwagę.

A może kogoś zachwycą płonące skały oraz świątynia wiecznego ognia?

Z całą pewnością są to miejsca niezwykle interesujące. Największe wrażenie na przyjeżdżających turystach, z całą pewnością robią płonące skały. Oczywiście to dlaczego płoną one akurat w tym konkretnym miejscu, jak najbardziej ma swoje wytłumaczenie. Tuż pod powierzchnią ziemi znajdują się tam złoża ropy oraz gazu, co sprawia, że wydobywają się one poprzez skalne szczeliny. Ulegają one samozapłonowi i z tego powodu sprawiają wrażenie, jakby skały przez cały czas paliły się same z siebie. Na pewno jest to jednak widok całkowicie niecodzienny i właśnie dlatego przyciąga tak wielu turystów, którzy pragną zobaczyć to na własne oczy. Będąc w tamtej okolicy, na pewno warto skorzystać z okazji i odwiedzić również Atesgiah, czyli dom ognia, a dokładniej świątynie czcicieli ognia. Jest to kolejne z miejsc, w którym od wieków pali się niegasnący ogień. Z tych samych przyczyn, z których pojawiają się płonące skały. 

Turyści, którym wciąż mało atrakcji i stale poszukują oryginalnych nowości, z całą pewnością powinni wybrać się również do Xinaliq.

Jest to niewielka wioska, ale jej mieszkańcy stanowią bardzo oryginalną grupę etniczną, która mówi językiem, który jest niespotykany w żadnym innym miejscu na świecie. Naukowcy zgodnie przyznają, że wioska powstała jeszcze przed naszą erą i tym samym, zarówno język, jak i obyczaje przetrwały aż do naszych czasów. Choć wioska sama w sobie nie jest szczególnie atrakcyjna, na pewno warto zapuścić się w tamte tereny, aby podziwiać niespotykane widoki. One naprawdę potrafią zawrócić w głowie! Wielu podróżników zgodnie przyznaje, iż jest to jeden z najpiękniejszych regionów w Azerbejdżanie.

Religia w Azerbejdżanie

Azerbejdżan religia to jedna z częściej poruszanych kwestii. Warto wiedzieć, że mieszkańcy tego kraju są bardzo religijni. W głównej mierze jest to państwo muzułmańskie, ponieważ ponad 90% społeczeństwa deklaruje się jako muzułmanie. Dodatkowo są oni dużymi tradycjonalistami i przywiązują dużą wagę do swoich świąt oraz obyczajów. Warto jednak pamiętać, że jest to kultura nieco odmienna i, przyjeżdżając do Azerbejdżanu, trzeba przestrzegać pewnych zasad i obowiązujących norm.

Z całą pewnością wyjazd do Azerbejdżanu będzie doskonałą przygodą oraz możliwością do poznania zupełnie odmiennej kultury i historii. Dodatkowo to właśnie w Azerbejdżanie podziwiać można piękno przyrody oraz zjawiska, o które trudno w innych częściach Europy, takie jak na przykład płonące skały, czy ogień, który od wieków pali się w świątyni. Takie rzeczy na pewno na każdym zrobią ogromne wrażenie. Dodatkowo wycieczkę do Azerbejdżanu warto połączyć również z wypadem do Armenii i także tam spędzić nieco czasu.

Share