#KapitalneBabki – Ma 19 lat, wprowadziła na rynek bransoletki, które wykrywają tabletkę gwałtu

Bransoletka- tabletka-gwaltu-limebands-wywiad

Młoda dziewczyna z Krakowa i jej przyjaciele, niedawno wpadli na genialny pomysł. Zostali dystrybutorami bransoletek, które wykrywają GHB. O tabletkach gwałtu mówi się od dawna, w mediach nierzadko pojawiają się smutne wiadomości w tym temacie. Pani Dominika, pomimo młodego wieku, okazała się niezwykle dojrzałą i przedsiębiorczą osobą. Znalazła nisze, zajęła się dystrybucją. W ciągu kilku dni stan magazynowy wyczerpano do zera. Pani Dominika udowadnia, że nie trzeba mieć wieloletniego doświadczania, sporej sumy na koncie, aby realizować swój cel. Takich pomysłów na biznes jest bardzo mało. Bo to coś znacznie więcej, to produkt, który potrzebuje każda kobieta w Polsce i nie tylko.

Ewelina Salwuk-Marko: Ma Pani 19 lat, w tym wieku mało kto ma pomysł na siebie, na przyszłość. Skąd pomysł na bransoletki, które pozwalają sprawdzić czy w napoju jest tabletka gwałtu?

Dominika Sysło: Pomysł przyszedł przypadkiem, w związku z narastającą ilością opowieści związanych z dosypywaniem substancji odurzających do napojów. Zarówno wśród znajomych, jak i na portalach społecznościowych.
Słyszałam kiedyś o produktach podobnych do bransoletki Xantus, w związku z tym chciałam sprawdzić ich dostępność na rynku. Znalazłam je tylko za granicą i tak wraz z moim chłopakiem uznaliśmy, że może jest to coś, w co warto zainwestować swój czas i środki i rozpoczęliśmy proces sprowadzenia produktu do Polski.

E.S-M: Skąd pomysł na nazwę LimeBands?

D.S: Nazwa pochodzi od limonki. Uznaliśmy to za dobry kierunek, ponieważ limonka może kojarzyć się z imprezą (jest dodawana do niektórych drinków), ma przyjemny kolor, kojarzący się z bezpieczeństwem, a także jest owocem, co również budzi raczej pozytywne skojarzenia.

E.S-M: Jak działa bransoletka? Po jakim czasie uzyskamy wynik?

D.S: Pola testowe bransoletki działają na zasadzie reakcji chemicznej dwóch substancji. Wystarczy nanieść kroplę napoju na pole testowe bransoletki. Wynik otrzymujemy zazwyczaj od razu, nie należy sugerować się wynikiem otrzymanym po 2 minutach i dłużej – ze względu na kontakt z powietrzem zachodzą kolejne reakcje. Jeśli pole testowe zmieni kolor na niebieski, oznacza to że w napoju mogła znaleźć się substancja GHB.

E.S-M: Ile czasu minęło od pomysłu do realizacji? Czy ktoś Pani pomógł?

D.S: Od pomysłu do realizacji minęło kilka miesięcy. Działaliśmy w trójkę – ja, mój chłopak i nasz dobry przyjaciel. Wszystko musieliśmy robić sami, więc potrzebowaliśmy na to sporo czasu, by w miarę możliwości wszystkiego dopilnować. 

Trójka znajomych wpadła na pomysł i sprowadza bransoletki, które wykrywają tabletkę gwałtu
Trójka znajomych wpadła na pomysł i sprowadza bransoletki, które wykrywają tabletkę gwałtu
Mateusz Żaba, Dominika Sysło, Adam Białecki. 

Autor zdjęcia: Kamil Małkowski

E.S-M: Jak na pomysł zareagowali rodzice, znajomi?

D.S: Rodzice bardzo nas wspierali w pomyśle, cieszyli się że chcemy się realizować i próbować swoich sił we własnej działalności, choć wiedzieli że nie będzie to łatwe. Znajomi bardzo różnie, natomiast były to raczej słowa wsparcia.

E.S-M: Jakie przeszkody, trudności napotkała Pani przy dystrybucji bransoletek?

D.S: Trudności było wiele, choć to naturalne. Nie jesteśmy specjalistami w każdej dziedzinie, a po drodze musieliśmy zająć się kwestiami finansowymi i prawnymi, co nie było (i nadal nie jest) łatwe.

E.S-M: Czy bransoletka posiada jakieś atesty, badania?

D.S: Bransoletka nie posiada atestów. Została przebadana w kilku miejscach, które zostały wymienione na naszej stronie internetowej www.limebands.pl(między innymi Instytut Medycyny Prawnej), jednak wynalazcy nie wnioskowali o wydanie atestu dla bransoletki.

E.S-M: Czy bransoletka jest wielokrotnego użytku?

D.S: Każda bransoletka posiada dwa, jednorazowe pola testowe.null

E.S-M: Czy czuła się Pani kiedyś niepewnie? Miała pani wrażenie, że może być coś w Pani napoju?

D.S: Cóż, na szczęście nie było żadnej tego typu krytycznej sytuacji w moim życiu. Patrzę jednak zawsze jak powstaje mój drink, bo gdzieś z tyłu głowy zawsze mam wątpliwości, wiedząc że taka sytuacja może spotkać każdego.

E.S-M: Czy kobieta, z bransoletką Xantus może czuć się bezpiecznie?

D.S: Kobieta posiadająca bransoletkę Xantus w dalszym ciągu musi na siebie uważać. Posiadanie jej nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Podkreślamy, że wykrywa tylko substancję GHB, a narkotyków jest więcej. Bransoletka zwiększa jednak bezpieczeństwo, daje możliwość sprawdzenia zawartości drinka pod kątem GHB, a także może odstraszać potencjalnego przestępcę.null

E.S-M: Bransoletka kosztuje 25 zł, obecnie nie ma jej na sklepie. Czy brak produktu, świadczy o tak dużym zainteresowaniu? Kiedy będzie nowa dostawa?

D.S: Tak, bransoletki zostały wyprzedane w kilka dni, co nas ogromnie zaskoczyło, mimo iż nie było ich bardzo dużo. Oczekujemy na kolejną dostawę, która powinna dotrzeć do nas w przyszłym tygodniu.

Z Dominiką Sysło rozmawiała Ewelina Salwuk-Marko

Share