Pierwszy rowerek dla dziecka – sprawdź, jaki model będzie najlepszy

Pierwszy rowerek dla dziecka

Rowerek trójkołowy, rowerek biegowy, a może z funkcją spacerówki? Wybór tego idealnego nie jest prostym zadaniem. Jeśli szukasz pierwszego rowerka dla swojego dziecka lub chcesz sprawić komuś prezent – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Razem ze sklepem dziecięcym SMYK przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jaki jest najlepszy rower dla małego dziecka oraz czym się kierować podczas zakupu.

Jedną z ulubionych rozrywek dzieci jest jazda na rowerze. Nic więc dziwnego, że popularnymi prezentami na roczek, drugie lub trzecie urodziny maluchów są rowerki dziecięce. Aby prezent dla naszej pociechy okazał się trafiony powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Rowerek dla malucha – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim rowerek powinien być bezpieczny oraz stabilny, by nie zrazić dziecka do aktywności. Wybierając rowerek dla dziecka, powinniśmy dopasować go do jego wzrostu. Smyk nie powinien mieć problemu z wsiadaniem oraz dosięgnięciem nogami do ziemi. Równie istotne co wzrost są umiejętności malca i jego zdolność do utrzymywania równowagi. Kolejnymi czynnikami, które powinniśmy wziąć pod wagę są waga rowerka oraz jego wykonanie i wykończenie. Niezależnie od tego, na jaki rowerek się zdecydujemy, podarujmy dziecku także kask ochronny, który zabezpieczy jego głowę przed urazami.

Rowerek dziecięcy – jaki wybrać?

Rowerek trójkołowy

Przygodę z jazdą na rowerze maluch może rozpocząć od bezpiecznego rowerka trójkołowego. Sprawdzi się on u dzieci, które dopiero nauczyły się chodzić i nie mają w pełni rozwiniętego zmysłu równowagi.

Powinien on mieć trzy koła: jedno główne z przodu i dwa z tyłu – stanowiące podpórkę. Dzięki temu, że rowerek trójkołowy jest stabilny i bezpieczny, dziecko będzie mogło samodzielnie ćwiczyć jazdę, bez lęku, że się  przewróci. Wśród rowerków trójkołowych znajdziemy zarówno modele drewniane, jak i metalowe. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, np. koszyk do przechowywania, daszek, który będzie chronił przed deszczem i słońcem oraz rączkę, przy pomocy której poprowadzimy rowerek, gdy maluch zmęczy się jazdą.

Rowerek biegowy

Równie popularnym pierwszym rowerkiem dla małego dziecka jest biegówka. Zakup rowerka biegowego to pierwszy krok na drodze do jazdy na klasycznym rowerku i świetna alternatywa dla rowerka trójkołowego. Nie posiada pedałów ani dodatkowych kółek, jest pojazdem dwukołowym. Wspaniale sprawdzi się u dziecka nieco starszego (18-miesięcznego, 22-miesięcznego), które będzie mogło rowerkiem pokonywać większe odległości i dać upust swojej energii.

Jazda na rowerku biegowym uczy malucha właściwej postawy, odpowiedniego balansowania ciałem i utrzymania równowagi, a także zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Możemy do niego dokupić dodatkowe elementy, takie jak: lampka, dzwonek, hamulec, które uatrakcyjnią maluchowi jazdę.

Rowerek z funkcją spacerówki, czyli 2w1

Coraz popularniejszy staje się wielofunkcyjny rowerek, który może też pełnić funkcję spacerówki. Jest to praktyczna i wygodna opcja dla rodziców poszukujących uniwersalnych rozwiązań. Taki rowerek może być wykorzystywany na trzy sposoby: maluch może jeździć samodzielnie, trzymać nóżki na podnóżku albo pedałować na wolnym kole, przy czym rodzic musi w tym czasie trzymać kierownicę i korygować ruchy dziecka. Kosz, dzwonek lub torba na drobiazgi to dodatkowe wyposażenie, które możemy znaleźć w ofercie niektórych modeli.

Tekst przygotowany we współpracy ze sklepem SMYK

Anna Abramowska

Share