Przedtreningówka – odżywka dla sportowca przed treningiem

Sport, zarówno amatorski, jak i ten bardziej zaawansowany to ważna dziedzina życia coraz większej części społeczeństwa. Wysiłek fizyczny wymusza na osobach aktywnych odpowiednie odżywianie, a sama dieta często nie wystarcza. Sportowcy nierzadko wspomagają się różnego rodzaju suplementami, zwanymi przedtreningówkami. Przedtreningówka – co to jest, przeczytaj tekst!

Czym jest odżywka przedtreningowa i dla kogo jest przeznaczona?

Przedtreningówka to inaczej suplementacja przedtreningowa, która dzięki zawartych w niej składnikom, pobudza organizm sportowca podnosząc jego wydolność i wytrzymałość. Celem takiej odżywki jest zapewnienie przypływu odpowiedniej dawki energii przed wysiłkiem fizycznym oraz pobudzenie organizmu podczas treningu. Przedtreningówki mogą stosować zarówno osoby dopiero wchodzące w świat sportu, jak i ci, którzy ćwiczą regularnie i w sposób bardziej zaawansowany. Stosowanie tego rodzaju suplementów, wpływa w znacznym stopniu na poprawę rezultatów treningowych, to zaś ma doskonałe działanie mobilizujące dla tych, którzy je stosują. Przedterminówki mają jeszcze jedną ważną zaletę – dostarczają organizmowi mikroelementy, które pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz regenerację. Oznacza to, że nawet po ciężkim wysiłku fizycznym sportowiec nie będzie odczuwał nadmiernego zmęczenia.

Składniki przedtreningówek

Na rynku pojawiają się co raz to nowe odżywki suplementujące dla osób aktywnych fizycznie. Różnią się one składnikami w zależności od indywidualnych potrzeb sportowców. Do najczęściej wybieranych preparatów należą te kompleksowe, w których składzie znaleźć można kilka podstawowych substancji:

  • kofeina – jej zadaniem jest wpływanie na centralny układ nerwowy w celu zwiększenia koncentracji i refleksu. Dzięki temu składnikowi to kwasy tłuszczowe a nie glikogen przetwarzane są w energię, co zwiększa wytrzymałość sportowców.
  • tauryna – składnik ten wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne organizmu i zapobiega zmęczeniu. Tauryna bierze udział w transporcie kreatyny do mięśni, dlatego zaleca się, by te substancje przyjmować razem. Dodatkowo, chroni ona mięśnie osoby aktywnej fizycznie przed katabolizmem.
  • kreatyna – stosowana w wielu preparatach przedtreningowych, ponieważ posiada wyjątkowy potencjał zwiększający wydajność podczas wysiłku fizycznego. Kreatyna wydłuża trening i ułatwia regenerację organizmu.
Postanowienia w barwach różowych

Przyjmując przedtreningówki, pamiętać należy, iż odżywki te oprócz wspomnianych powyżej składników zawierać mogą jeszcze inne substancje (betaina, L-tyrozyna, Beta-alanina, i in.). Mają one często właściwości pobudzające, dlatego tak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej dawki i kontrolowanie swojego organizmu podczas aktywności fizycznej.

W przygotowaniu artykułu pomogłam nam firma  ALE – Active Life Energy https://alenergy.eu/ 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów zawsze rodzi różnego rodzaju pytania. Zastanawiamy…