Sesja noworodkowa- co warto wiedzieć!

Sesja noworodkowa bije rekordy popularności. Każdego miesiąca czy tygodnia, coraz więcej par decyduje się na wykonanie pamiątkowej sesji swojemu maleństwu. Za granicą od lat sesje dopiero narodzonych dzieci biją rekordy popularności.

U nas moda na takie zdjęcia jest stosunkowo młoda, jest to nadal coś nowego i oryginalnego. Każdy rodzic chce uwiecznić najpiękniejsze chwile swojego życia. Żyjemy w czasach kiedy współczesna technologia daje nam ogromne środki i możliwości, aby zatrzymać każdą chwilę na filmie czy fotografii.

fot. Anna Mikołajczykfot. Anna Mikołajczyk

Na co zwrócić uwagę?

Rodzice bardzo często stresują się podczas sesji noworodkowej.  Jak sama nazwa skazuje jest to sesja wykonana kilka dni po urodzeniu dziecka. Dziecko jest wtedy jeszcze bardzo delikatne i elastyczne. Można je układać w przesłodkie i bezpieczne pozycje. Najbardziej optymalnym czasem na sesję noworodkową to dziecko miedzy 5 a 14 dniem życia. Po tym okresie dziecko zmienia się bardzo szybko.

Wybierając fotografa do sesji noworodkowej najlepiej kierować się jego doświadczeniem ale przede wszystkim podejściem do dzieci. Warto zapytać się o przykładowe zdjęcia czy odbyte kursy. Jeśli fotograf odbył kurs przygotowujący do sesji noworodkowej to mamy większe poczucie bezpieczeństwa i pewność, że fotograf ma odpowiednie pojęcie na temat współpracy z noworodkiem. Trzeba wiedzieć i zdać sobie sprawę, że same umiejętności fotograficzne nie wystarczą. Jest to bardzo trudna sesja – w końcu zdjęcia wykonuje się najbardziej wymagającemu człowiekowi na świecie!  

Czy wiesz, że małemu dziecku nie wolno świecić lampą błyskową po oczach? Jeśli zauważysz to u fotografa, zwróć mu uwagę i zastanów się czy to odpowiednia osoba do sesji Twojego dziecka.  Przy takiej fotografii najczęściej używa się jedynie naturalnego światła lub światła stałego ze względu na to, że u noworodka są bardzo wrażliwe oczy.

fot. Anna Mikołajczykfot. Anna Mikołajczyk

Kiedy zdecydować się na sesje noworodkową?

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli jesteś w ciąży już teraz rozejrzyj się za odpowiednim fotografem. Gdy dziecko będzie już na świecie, możesz nie znaleźć na to czasu, lub wybrać kogoś, kto nie spełni Twoich oczekiwań. Można się spotkać wcześniej i dowiedzieć czegoś więcej na temat osoby, która wpadła nam w oko. Odpowie na wszystkie nasze pytania i wątpliwości. Dodatkowo możecie omówić pomysły i koncepcję, a fotograf opowie o przebiegu swojej pracy.

fot. Anna Mikołajczykfot. Anna Mikołajczyk

Sesja noworodkowa jest bardzo specyficzna. Trudno jest zaplanować konkretną datę, bo w końcu o niej decyduje dziecko. Warto powiadomić fotografa o przewidywanym terminie porodu i określonym tygodniu kiedy można wykonać sesje. Jeśli dziecko urodziło się wcześniej i wszytko jest w porządku i jesteśmy w domu trzeba zadzwonić do fotografa i umówić się na konkretny termin.

fot. Anna Mikołajczykfot. Anna Mikołajczyk

Jak wygląda przygotowanie do sesji?

Każdy fotograf ma swoje indywidualne podejście. Ma też swoje kryteria i pomysły które warto zrealizować. Najlepiej aby dziecko było już nakarmione i miało zmienioną pieluszkę. Jednak nie jest to najważniejsze. 

Rodzice przygotowując się do sesji noworodkowej powinni zadbać o to, aby dziecko przed samymi zdjęciami jak najmniej spało. Mama karmiąca piersią, na dzień przed planowaną sesją powinna unikać nowych, wzdymających lub ostrych potraw, aby nie podrażnić brzuszka maleństwa. Jeżeli mama karmi modyfikowanym mlekiem, ważne aby zabrała zapasową buteleczkę na sesję. Rodzice powinni mieć także przy sobie zapasowy kocyk, smoczek oraz pieluszki.

Wszytko należy omówić wcześniej z fotografem. Z racji tego, że czasami sesja noworodkowa może się przedłużać, na pewno rodzice nie powinni w dniu zdjęć planować innych ważnych spotkań. Pamiętajmy o tym, że maluszek wymaga od nas (od fotografa i rodziców) dużej dawki cierpliwości. Sesja odbywa się z niezwykłą starannością, bez pośpiechu.

fot. Anna Mikołajczykfot. Anna Mikołajczyk

To bardzo klimatyczna sesja, dlatego niech w pomieszczeniu będzie jak najmniej osób. Najlepiej dziecko, rodzice i fotograf. Rodzice zawsze pomagają przy takiej sesji, np. uspokajają dziecko, przebierają je itp. Dziecko czuje atmosferę jeśli jest napięta, na pewno udzieli się to maluszkowi. Można puścić delikatną relaksacyjną muzykę.

Podczas sesji noworodkowej najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Jeśli rodzice uważają, że zdjęcia powinny odbyć się u nich w domu, nie powinno stanowić to problemu. Gdy za oknem świeci słońce i jest wystarczająco ciepło, polecamy zdjęcia w plenerze, które także mają swój niepowtarzalny urok.
 

Ile czasu trwa sesja noworodkowa

Sesja zdjęciowa noworodka przeważnie trwa od 2 do 4 – 5 godzin, wykonywana jest w ciągu jednego dnia. Wszystko najczęściej zależy od dziecka i ilości stylizacji. Zdecydowanie więcej czasu potrzebujemy na karmienie, usypianie i przewijanie małego modela, czy małej modelki, niż na samo fotografowanie.
Dziecko ubierane jest i układane do przygotowanej stylizacji z największą starannością, co ma ogromny wpływ na późniejsze zdjęcia, które mają być przepiękną pamiątką dla rodziców, czy dziadków.

fot. Anna Mikołajczykfot. Anna Mikołajczyk

Stylizacje do zdjęć Alina Płaczek

Sesja zdjęciowa w prezencie

Święta zbliżają się dużymi krokami i pewnie każdy z Was szuka pomysłu na prezent. Sesja zdjęciowa pod choinkę to nie tylko oryginalny prezent ale wyjątkowa pamiątka.
Tematyka i termin realizacji zdjęć do uzgodnienia.
Poniżej prezentujemy ręcznie wykonane i zdobione zaproszenia na sesję ciążową lub noworodkową.
Zapraszamy do kontaktu http://annamikolajczyk.pl/kontakt/

zaproszenie na sesje noworodkowaą (1)

Artykuł przygotowany we współpracy z Fotografia Anna Mikołajczyk

Fotografia Anna Mikołajczyk na Facebooku

 

 

A Ty zdecydujesz się na sesję noworodkową?

Share