Skakanka bokserska w treningu fitness. Jakie daje efekty?

Sporty walki to niesamowicie wymagające dyscypliny, które testują wiele cech motorycznych zawodnika. Na macie liczy się technika, ale także szybkość, zwinność i kondycja. Dobry trener powinien umieć dobrać środki treningowe w taki sposób, aby rozwinąć każdą z tych cech. Jest wiele sposobów, które pomagają budować kondycję fizyczną, ale mało który jest tak dobry jak znana od wielu lat skakanka bokserska. To sprawdzony przyrząd, który sprawdzi się także w treningu fitness – zarówno indywidualnym, jak i grupowym. Zobaczmy, w czym może nam pomóc dobrze dobrana skakanka treningowa.

Czym różnią się skakanki bokserskie od klasycznych?

Zwykłe skakanki do ćwiczeń najczęściej wykonane są ze zwykłego kawałka sznurka, lub gumowej linki. Rączki są plastikowe, a w najlepszym razie, drewniane, klejone. W praktyce oznacza to, że zwykła skakanka jest lekka i obraca się wolno, a my nie kształtujemy ani kondycji ani zwinności. A tym bardziej wytrzymałości mięśniowej tak jakbyśmy tego oczekiwali. Zasadnicza różnica dotyczy więc materiałów, z jakiego został wykonany sprzęt.

Skakanka bokserska

Profesjonalna skakanka bokserska posiada ciężką linkę skórzaną albo metalową, a rączki najczęściej wykonane są z jednolitych kawałków drewna lub metalu. Takie skakanki obracają się znacznie szybciej i wymuszają na nas znacznie większe zaangażowanie w wykonanie treningu. Choć na początku wydaje się to bardzo trudne, szybko zauważymy, że rytmika wykonania ćwiczeń przychodzi sama, a wytrzymałość rośnie w oka mgnieniu.

Dobra skakanka powinna mieć solidne, metalowe łożyska, które gwarantują obracanie się linki. Dzięki temu nie będzie się nam ona plątała podczas ćwiczeń.

Jakie można uzyskać korzyści zamieniając zwykłą skakankę na bokserską?

W sportach walki, na przykład w boksie, dzięki treningom ze skakanką skórzaną albo metalową, bokserzy rozwijają przede wszystkim odporność organizmu na narastające zmęczenie. Oprócz tego poprawiają szybkość i pracę nóg. W szerszej perspektywie trening z taką skakanką poprawia postawę bokserską. A także wpływa na siłę kopnięć (z puntu widzenia niektórych dyscyplin, jak kickboxing czy boks tajski jest to istotne). Wbrew pozorom, boks to nie tylko kask i rękawice bokserskie. Każdy, kto regularnie trenuje sporty walki, zna wartość ciężkiej skakanki. I wie jak dobrze trening z nią wpływa na koordynację ruchową.

W klasycznym fitnessie, na przykład trenując na siłowni, czy chociażby indywidualnie w domu, skakanka bokserska może również mieć swoje zastosowanie. Oczywiście zmiana skakanki ze standardowej na ciężką, będzie niosło za sobą dodatkowe trudności ale w dłuższej perspektywie zdecydowane korzyści, które warto wziąć pod uwagę. Wybierając skakankę z dodatkowymi obciążnikami, które mocuje się do rączek, trening fitness wzbogacimy o wzmocnienie mięśni ramion, barków oraz klatki piersiowej. To przydatna opcja, która pozwala rozbudować trening fitness o komponentę siłową. Dzięki temu oprócz redukcji masy ciała zauważymy także, że nasze mięśnie stają się silniejsze, bardziej odporne na zmęczenie,a także lepiej wyrzeźbione.

Skakanka bokserska

Dobrą informacją jest, że te same korzyści, które odnoszą sportowcy sztuk walki można przełożyć także na zajęcia fitness. Dlatego naszym zdaniem warto jest wykorzystać ten patent. Pracując ze skakanką bokserską bardzo szybko zauważymy poprawę kondycji, będziemy w stanie wykonać bardziej intensywny, męczący, ale i dłuższy trening. Wbrew pozorom dobrze wykonany obwód na skakance to jedna z najbardziej intensywnych form cardio, jakie istnieją.

Profesjonalna skakanka bokserska a odchudzanie

Dobra skakanka z rzemienia to także prosta droga do zrzucenia zbędnych kilogramów. Szybkie, rytmiczne podskoki bardzo szybko palą kalorie. Z czasem możemy próbować opanować technikę innego rodzaju skoków. Jednonóż, naprzemiennie czy wreszcie tzw. double unders, gdzie przy każdym skoku skakanka ma dwukrotnie zatoczyć koło. Jeżeli więc szukasz innego sposobu na redukcję wagi niż rowerek albo bieganie, wykorzystanie skakanki bokserskiej to także dobry pomysł.

O ile technikę w sportach indywidualnych trudno ćwiczyć samemu i łatwo o błędy w tym zakresie. Nad kondycją możemy pracować cały rok bez względu na pogodę. Zacznij już dziś i kup profesjonalną skakankę bokserską.

Artykuł opublikowany we współpracy z: sportemo.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Założysz je raz i staną się prawdopodobnie Twoimi ulubionymi. Są…