W trosce o własną kobiecość – ból podbrzusza po stosunku

Ból fizyczny jest zawsze jednym z pierwszych sygnałów dotyczących dolegliwości naszego organizmu. Można powiedzieć, że matka natura pomaga nam w ten sposób zatrzymać się i zajrzeć w głąb siebie, ponieważ każda przypadłość wymaga wnikliwej obserwacji. Ból podczas i po stosunku jest częstą przyczyną zaburzenia w funkcjonowaniu kobiecych narządów rozrodczych, dlatego obserwując u siebie taką oznakę powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.

Kiedy ból po stosunku powinien nas zaniepokoić?

Odczuwanie boleści po stosunku może świadczyć o pewnych dolegliwościach, ale nie tylko. Może też występować po zbliżeniach w konkretnych pozycjach, które nam nie służą, dlatego że budowa narządów rozrodczych może być różna. U wielu kobiet występuje taka przypadłość jak tyłozgięcie macicy, która może powodować ból, dlatego istotną rzeczą jest obserwacja, kiedy i po jakich pozycjach bolesność się pojawia. Taka obserwacja pomaga uniknąć dolegliwości na przyszłość i sprawi, że zbliżenia będą dużo bardziej przyjemne. Mówiąc o odpowiedniej pozycji należy również wspomnieć o intensywności stosunku, ponieważ może ona również wpływać na nasze odczucia po zbliżeniu.

Często zdarza się też, że na bóle podbrzusza po stosunku narzekają Panie na wczesnym etapie ciąży. Również w tym wypadku należy rozważyć zmianę pozycji na bardziej sprzyjającą. Czasem też ból może pojawić się w okresie owulacji, w związku z pęknięciem tzw. pęcherzyka Graafa.

Jeśli nasze obserwacje nie wskazują na żadne z powyższych przyczyn, a ból po stosunku zamiast ustępować, pojawia się coraz częściej powinniśmy zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Wiele dolegliwości związanych z bólem podbrzusza wymaga interwencji, a im szybciej nasza uwaga zostanie skierowana na problem, tym wcześniej uda się go rozwiązać.

Jakie mogą być przyczyny chorobowe bólu podbrzusza po stosunku?

Endometrioza

Jest to choroba, o której jeszcze nie wiadomo zbyt wiele. Kobiety cierpiące na tą przypadłość najczęściej zgłaszają się do specjalisty z powodu bolesnych i obfitych miesiączek. Dzieje się tak dlatego, że błona wyścielająca jamę macicy znajduje się poza nią. Endometrioza często prowadzi też do powstawania torbieli jajników, które również powodują bóle. Endometrioza jest stanem zapalnym, dlatego też stosunek płciowy może doprowadzić do nieprzyjemnych doznań.

Torbiele jajników

Torbiele są bardzo częstą przypadłością kobiet, a za ich powstawanie odpowiedzialna jest często endometrioza, zespół policystycznych jajników bądź stan nierównowagi hormonalnej. Powiększone przez torbiel jajniki mogą powodować ból zarówno podczas jak i po stosunku. Ważna jest też wczesna diagnoza, gdyż zdarza się, że torbiele na jajnikach pękają powodując tym samym większe i bardziej niebezpieczne dolegliwości..

Mięśniaki macicy oraz polipy

Zaliczane są do niezłośliwych guzów macicy, jednak nie należy ich bagatelizować, gdyż mogą się przekształcić w nowotwory. Mięśniaki oprócz dolegliwości bólowych mogą powodować niezwiązane z menstruacją plamienia. 

Infekcje wirusowe i bakteryjne

Powodują rozległe stany zapalne, którym często towarzyszy też podwyższona temperatura i ogólne osłabienie. Takie objawy wraz z bólem podbrzusza po stosunku powinny nas zachęcić do wizyty u ginekologa. W celu podjęcia jak najszybszej interwencji mającej na uwadze złagodzenie stanu zapalnego.

Nowotwory

Czasem zdarza się, że ból po stosunku informuje o chorobie nowotworowej. Jednak niezależnie od diagnozy należy zaopatrzyć się w cierpliwość i pozytywne nastawienie, które jest kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Należy pamiętać, że większość dolegliwości może być skutecznie leczona, a każda z nich może być dla nas cenną informacją na temat ogólnego stanu naszego organizmu. Często okazuje się też, że choroby mają przyczynę emocjonalną, dlatego w razie wystąpienia boleści warto sięgnąć po pomoc dobrego specjalisty, ograniczyć stres i zapewnić sobie mnóstwo spokoju. Warto też przyjrzeć się naszej diecie, by w razie potrzeby móc wprowadzić odpowiednie zmiany i cieszyć się witalnością.

Artykuł przygotwany przy współpracy z serwisem SymfoniaPiekna.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Komunia święta to radosne wydarzenie, a więc z pewnością najlepsze…