Zbilansowana dieta – co jeść, a czego unikać

zbilansowanadieta_

Od niedawna mówi się o nowej piramidzie żywienia, która na samej górze stawia aktywność fizyczną, a dopiero później – dietę. Nowe nawyki żywieniowe powinny więc być wprowadzane równolegle z ruchem. Nie musisz być wielbicielem sportów ekstremalnych – wystarczy przekonać się do biegania, pływania czy po prostu – jazdy na rowerze.

Jaka powinna być zbilansowana dieta? 

Najważniejsze w piramidzie żywieniowej są warzywa i owoce i to właśnie ich powinno być najwięcej w diecie.  Kolejnymi ważnymi elementem są produkty zbożowe, nabiał, a dopiero na końcu – mięso, ryby i tłuszcze. Pamiętać należy także o wodzie – odpowiednia jej ilość pozytywnie wpłynie na organizm, ale także np. na skórę. Dieta skomponowana według tych zasad będzie zdrowa i pełnowartościowa.  

Zdrowe nawyki żywieniowe szansą na szczęśliwsze życie 

Dobre nawyki żywieniowe pozytywnie wpływają na działanie całego organizmu – polepszają kondycję, opóźniają proces starzenia, oraz polepszają ogólne samopoczucie. Zachowanie zdrowej diety nie jest może łatwe, ale z pewnością efektowne.  

Przejście na dietę z dnia na dzień może być trudne. Warto więc wprowadzać zdrowe nawyki stopniowo i powoli przyzwyczajać organizm do zmian. Zadaniem zbilansowanej diety nie jest nakładanie restrykcji na nasze nawyki żywieniowe, ale dostarczenie wszystkich niezbędnych składników. Ten typ odżywiania nie ma ograniczeń czasowych – zbilansowana dieta jest bezterminowa. Wyeliminowanie niezdrowych składników z diety, wpływa znacząco na poprawę samopoczucia, a także, co niezwykle istotne – zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę czy nadciśnienie. Zasady zdrowego odżywiania nie są trudne, ale ich przestrzeganie wymaga samodyscypliny. 

Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe?

Chcąc wprowadzić do swojego życia odpowiednie zasady odżywiania, warto skupić się nad tym, jakie produkty kupujemy. To, czy wybieramy produkty ekologiczne czy też nie, może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Żywność ekologiczna jest bowiem pozbawiona wszelkich środków konserwujących, substancji chemicznych, spulchniaczy czy nawozów. Warto więc wybierać produkty, których pochodzenia jesteśmy pewni – żywność ekologiczna Bio Food jest całkowicie zgodna z naturą. Wśród produktów znajdziemy np. ekologiczne ogórki konserwowe.  

Zdrowe odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną potrafi zdziałać z cuda. Nie bez przyczyny ludzie, którzy zdrowo się odżywiają oraz praktykują aktywność fizyczną, wyglądają nawet kilkanaście lat młodziej niż ci, którzy mają całkowicie inny styl życia.  

Według zasad zdrowego odżywiania, najważniejsze jest spożywanie każdego dnia odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Warto przygotowywać je w taki sposób, aby podczas obróbki nie straciły swoich wartości odżywczych. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dań z warzyw na parze. Wówczas nie tracą one swoich właściwości. Owoce i warzywa idealnie sprawdzą się także jako składniki sałatek i smoothie.

Artykuł sponsorowany

Share