Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt- jak zapobiegać?

Skóra niemowląt i noworodków jest wyjątkowo delikatna. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo często, szczególnie w okresie pieluchowania, zauważają oni na skórze pociech wysypkę lub inne podrażnienia. Dzieci w tak młodym wieku są najczęściej narażone na pieluszkowe zapalenie skóry. Czym więc ono jest i jak mu zapobiegać?

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Zgodnie z tym, co można przeczytać, pieluszkowe zapalenie skóry: https://sudocrempolska.pl/pieluszkowe-zapalenie-skory-jak-sobie-z-nim-radzic/, jest zmianą, która zachodzi pod wpływem zbyt ściśle przylegającej pieluchy. Warto jednak zaznaczyć, że pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u dzieci w okresie pieluchowania. Faktem jest, że przypadłość ta znacznie obniża komfort życia dziecka, a także sprawia, że czuje ono ból i dyskomfort. Pieluszkowe zapalenie skóry rozwija się etapowo, aczkolwiek jego objawy są tak wyraźne, że rodzice nie powinni mieć problemu z ich rozpoznaniem.

Co jest przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to dolegliwość pojawiająca się na skutek kontaktu skóry dziecka z materiałem pieluszki. To właśnie on doprowadza do podrażnienia delikatnego naskórka, a w szczególnych wypadkach nawet do jego maceracji. Jednocześnie pieluszkowe zapalenie skóry może pojawiać się także jako następstwo innych przypadłości. Wśród nich można ze szczególnym naciskiem wymienić np. alergie kontaktowe, rozwój grzybów lub inne infekcje bakteryjne w obrębie skóry. 

Jak objawia się pieluszkowe zapalenie skóry?

Niezależnie od przyczyny powstawania, pieluszkowe zapalenie skóry objawia się dokładnie tak samo u każdego dziecka. Rodzice, którzy będą przyglądać się skórze pośladków i okolic u dziecka, z pewnością nie będą mogli tych objawów przeoczyć. W początkowym stadium rozwoju, pieluszkowe zapalenie skóry objawia się mocnym zaczerwienieniem. Już w tym okresie, dziecko może odczuwać ból, więc pojawiają się także zmiany w jego zachowaniu. Maluch stanie się marudny i będzie często płakał. W kolejnych stadiach rozwoju, pieluszkowe zapalenie skóry przybiera cięższą postać. W miejscu uprzedniego zaczerwienienia pojawiają się bolesne pęcherze, nadżerki, uporczywy świąd, a także możliwy wysięk z pęcherzy na skórze. Dziecko, drapiąc się, jeszcze bardziej zaognia stan zapalny, dzięki czemu przechodzi on w jeszcze ostrzejszą postać. Pojawiające się wypryski satelitarne najczęściej mają rozproszoną strukturę, a miejsca, które są objęte pieluszkowym zapaleniem skóry, mogą być dodatkowo mocno opuchnięte.

Jak można leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry można wyleczyć w domu, jednak tylko i wyłącznie w momencie, kiedy pojawi się szybka reakcja na wczesne objawy dolegliwości. W momencie, kiedy z pęcherzyków zacznie sączyć się żółtawa wydzielina, a dolegliwości nie będą ustępować, wówczas bardzo prawdopodobne jest, że doszło do nadkażenia bakteryjnego. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. W pierwszych stadiach, pieluszkowe zapalenie skóry można leczyć specjalistycznymi preparatami jak np. Sudocrem. Jest to krem, który redukuje stany zapalne, a także wspiera skórę dziecka w naturalnym procesie regeneracji. Co więcej, preparat ten jest w stanie szybko ukoi świąd i pieczenie, więc maluszek szybko poczuje ulgę. Zaleca się także regularne „wietrzenie” okolicy pieluszkowej oraz częstą zmianę wyrobu chłonnego. Dziecko powinno być także kąpane w specjalnych preparatach, które gwarantują wysoki poziom nawilżenia skóry i dbają o odbudowę jej warstwy lipidowej. Rodzice powinni także obserwować zmiany skórne u dziecka. W przypadku kiedy przybierają one ostrzejszą formę, może się okazać, że podjęte w domu działania nie przyniosły pożądanego efektu. Konieczna może się okazać pomoc specjalisty.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry jest dolegliwością, która przytrafia się większości noworodków oraz niemowląt. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by zminimalizować takie ryzyko. Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry opiera się przede wszystkim na częstych zmianach pieluszek, nawet co 2-4 godziny. Co więcej, pieluszkowe zapalenie skory rozwija się w momencie, kiedy tkanki są pozbawione dostępu do świeżego powietrza. Warto więc wprowadzić jak najwięcej okresów bez pieluszki, skóra dziecka mogła oddychać. Konieczne jest także dokładne oczyszczanie skóry dziecka po każdorazowym oddaniu moczu lub kału, najlepiej przy pomocy delikatnych środków myjących.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W dzisiejszych czasach muzyka jest bardzo ważnym elementem życia wielu…