Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dziecka?

Każdy rodzic wie, jak ważne i jednocześnie jak trudne jest stosowanie zasad racjonalnego żywienia w przypadku dzieci. O ile dorośli są w stanie spożywać pokarmy, które nawet nie do końca są dla nich smaczne, wiedząc, że wyjdzie im to na dobre, o tyle dzieci mają czasem zakodowaną niechęć do pokarmów, które kojarzą im się źle, nawet jeśli niekoniecznie wiedzą, jak smakują i wcale nie zamierzają ich próbować.

Przez to trudno jest przekonać je na przykład do jedzenia świeżych owoców i warzyw i tak samo niełatwo jest wyperswadować im sięganie po niezdrowe przekąski, które nie dostarczają żadnych wartościowych składników, a jedynie puste kalorie. Jest to jednak konieczne dla ich prawidłowego wzrostu, rozwoju i zachowania zdrowia.

Co powinny zawierać posiłki podawane dzieciom?

Ogólne zasady żywieniowe są mniej więcej takie same dla wszystkich ludzi, bez względu na wiek, w przypadku dzieci jednak szczególnie ważne jest, by spożywane przez nie pokarmy obfitowały w witaminy i minerały. Pozwala to bowiem wesprzeć prawidłowy wzrost i rozwój dzieci (a organizm w tym okresie ma duże zapotrzebowanie na te składniki) oraz zapobiec groźnym niedoborom tych substancji. Przede wszystkim więc dieta dziecka powinna obfitować w warzywa i owoce, najlepiej świeże, będące bogactwem witamin.

Dieta dziecka jest bardzo ważna
Co powinny zawierać posiłki podawane dzieciom?

Niezbędny jest im też cynk i wapń, a zatem dieta dziecka musi być mocno zróżnicowana. Nie poleca się za to podawania dzieciom żywności wysoko przetworzonej, pokarmów zawierających sztuczne substancje, jak napoje gazowane, kolorowe słodycze czy słone przekąski. Niestety dzieci uwielbiają takie niezdrowe pokarmy, dlatego trzeba starać się szukać dla nich zamienników, na przykład zamiast chipsów podawać orzechy, zamiast słodyczy zaś na przykład suszone owoce.

Sposoby na niejadka

Większość dzieci nie przejawia nadmiernego apetytu, przez co czasem trudno jest zmusić je do jedzenia. Jednocześnie jednak spożywanie zdrowych, regularnych posiłków jest kluczowe dla zachowania energii i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto więc przede wszystkim przyrządzać dzieciom atrakcyjne posiłki, które będą cieszyć nie tylko kubki smakowe, ale też oczy. Dzieci bardzo lubią kolorowe posiłki, mające często wymyślne formy zwierzątek czy bajkowych postaci i w ten sposób o wiele łatwiej jest zachęcić je nawet do jedzenia surowych czy gotowanych warzyw, za którymi zwykle nie przepadają. Nie można też na siłę zmusić dziecka do jedzenia, gdyż wówczas posiłek zacznie kojarzyć mu się z nieprzyjemnym obowiązkiem, co wywoła jeszcze większą niechęć i uraz do określonych pokarmów.

Poza tym jeśli dziecko ewidentnie nie lubi jakichś składników pokarmowych i nie jest w stanie się do nich przekonać (nawet kiedy są przyrządzane i podawane na różne sposoby), nie ma sensu pociechy do nich zmuszać, nawet gdy są bardzo zdrowe, lecz trzeba poszukać dla nich zamienników, również obfitujących w cenne, potrzebne substancje.

Sprawdź jak poradzić sobie z niejadkiem: http://www.sanostol.pl/odzywianie/problem-z-brakiem-apetytu-u-dziecka-poznaj-7-sposobow-na-niejadka

Kiedy właściwa dieta dziecka może nie dostarczać mu wszystkich potrzebnych składników w odpowiednich ilościach, warto też pomyśleć o suplementacji, by uzupełnić ewentualne niedobory najważniejszych dla rozwoju i wzrostu substancji.

 Materiały prasowe


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ