Odwodnienie organizmu – objawy i leczenie

Chociaż pozornie nie wyglądamy, składamy się głównie z wody. Woda stanowi średnio około 60-70% masy ciała osoby dorosłej. W przypadku noworodków ta wartość sięga ponad 80%. Odwodnienie organizmu  – co się dzieje, gdy tej wody ubędzie?

Ubytek wody z organizmu nazywamy odwodnieniem.

Chociaż słowo to samo w sobie brzmi niewinnie, w rzeczywistości odwodnienie jest bardzo groźne dla zdrowia.

Przyczyny odwodnienia mogą być bardzo różne.

Najpowszechniejszym i najczęściej spotykane jest odwodnienie spowodowane biegunką i wymiotami. Kolejnymi winowajcami są: wysoka gorączka, przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów, spożywanie dużej ilości soli, przyjmowanie leków moczopędnych, kofeina, alkohol, oraz długotrwały wysiłek fizyczny. To ostatnie często jest przyczyną odwodnienia u sportowców. Właśnie dlatego mają oni zawsze przy sobie napoje izotoniczne.

Odwodnienie to stan, w którym w organizmie znajduje się niedostateczna ilość wody i elektrolitów. Elektrolity odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie człowieka, ich brak może doprowadzić do różnego rodzaju zaburzeń i dolegliwości. Do najpowszechniejszych należą: podwyższone ciśnienie, ciągłe zmęczenie, senność, bolesne zaparcia. Mogą pojawić się także nieprawidłowości pracy nerek, czego konsekwencją będzie stan zapalny w pęcherzu. U osób z problemami z krążeniem odwodnienie może prowadzić nawet do zawału.

Odwodnienie organizmu

Aby nie dopuścić do odwodnienia, należy regularnie przyjmować płyny, szacuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej półtora litra wody na dobę. Jeśli jego tryb życia wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym połączonym z intensywnym poceniem, tę ilość trzeba znacząco zwiększyć. Podobnie w czasie upałów powinniśmy pić więcej, przynajmniej dwa litry, a optymalnie nawet trzy. Niebagatelne znaczenie ma także to, co pijemy. Soki, herbata, kawa, czy woda gazowana nie nawodnią organizmu tak dobrze, jak woda mineralna lub napoje izotoniczne.

Odwodnienie organizmu u dzieci

W przypadku dzieci odwodnienie jest szczególnie groźne i może mieć opłakane skutki. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, trzeba dbać, by do odwodnienia nie doszło. Dobrze jest, gdy dziecko ma stale w zasięgu wzroku butelkę z wodą, po którą może w każdej chwili sięgnąć. Podczas choroby trzeba szczególnie dbać o to, by dziecko dużo piło. W przypadku zauważenia pierwszych objawów odwodnienia (senność, nerwowość, suchość w ustach) należy dziecku podać do picia wodę lub płyn zawierający elektrolity, można nabyć go w aptece.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Styl sportowy chic to propozycja dla pań, które z upodobaniem…