Gdzie na weekend? Ruda Sułowska

Każdy z nas potrzebuje chwili spokoju i wytchnienia. Nierzadko chcemy wyjechać na weekend, aby odpocząć od codziennych trosk i zaczerpnąć świeżego powietrza. Najlepiej z dla od tłumów ludzi i zatłoczonych miast. Tym miejscem jest Ruda Sułowska. Mała miejscowość położona na Dolnym Śląsku, w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy pomiędzy stawami rybackimi rezerwatu „Stawy Milickie”. Miejscowość położona ponad 50 km od Wrocławia (ok. 5 km od Sułowa, ok. 13 km od Milicza). 

Ruda Sułowska (34)

Jeszcze nie tak dawno w okolicy brakowało odpowiednio przystosowanego hotelu i restauracji. Wiele osób, które chciały przyjechać i podziwiać piękno krajobrazu miały problem z znalezieniem noclegu czy zjedzeniem kultowego już karpia. Na szczęście to uległo zmianie!

Zobaczcie co ciekawego zmieniło się i pojawiło w Rudzie Sułowskiej.

Centrum Edykacyjno-Turystyczne NATURUM

Obszar rezerwatu „Stawy Milickie” to szereg atrakcji i ciekawych miejsc do odkrycia dla singli, wycieczek czy całych rodzin. Wszystkie możliwości odwołują się do tradycji rybackich i odkrywania wspaniałych okolic przyrody. Warto podkreślić, że obszar ten to 800 lat tradycji, a Park Krajobrazowy Doliny Baryczy jest największy w Eurpie.

Oprócz miło spędzonego czasu możecie wzbogacić swoją wiedzę na temat historii rybactwa i terenu. Dlatego warto odwiedzić muzeum i Dom Rybaka, które dostarczą ogromnej porcji wiedzy.

Dom Rybaka

W tym domu przez wiele lat mieszkała moja rodzina, która wprowadziła się w latach 40-stych XX wieku. Helena i Aleksander Gnysiński byli moimi pradziadkami. Prababacia zmarła gdy miałam 15 lat więc bardzo dobrze pamiętam dom i okolicę. Dom należał do Spółki i po śmierci ostatniego członka rodziny zamieszkali tam rybacy. Pojawiając się tam poczułam ogromne wzruszenie i powróciło pełno wspomnień. Niektóre rekwizyty w obecnym muzeum nie uległy zmianie po tylu latach jak stary kredens czy piec kaflowy.

Ruda Sułowska (2)

Skansen

Znajduje się w nim 106 eksponatów, narzędzi i urządzeń związanych z gospodarką stawową udostępnionych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu Oddział Muzeum Etnograficzne.

Płuczka

Jest to ostatni element procesu hodowli. To właśnie tutaj ryby oczyszczają się z nieprzyjemnego zapachu i smaku. Możecie tutaj zobaczyć różne gatunki ryb.
Ruda Sułowska (8)
 

Zwierzyniec

 
W tym miejscu był kiedyś jeden z mniejszych stawów. Dziś znajdują się tam zwierzęta takie jak np. owce, osiołki, kozy, koniki polskie, gęsi czy kaczki.
Ruda Sułowska zwierzeta (1)

Plac Zabaw

Idealne miejsce dla najmłodszych. Fantastyczny drewniany statek i inne atrakcje to zabawa na długi czas.

Ścieżka zmysłów

Bardzo ciekawy pomysł, obok którego nie można przejść obojętnie. Poczuj wszystkimi zmysłami sekrety flory i fauny Doliny Baryczy.

Godziny otwarcia 11-19. W poniedziałki zamknięte

Hotel Naturum

Jeśli chcecie spędzić dłuższy czas niż jeden dzień w Krainie Stawów Milickich idealnym rozwiązaniem jest pobyt w czterogwiazdkowym Hotelu Naturum.

Ruda Sułowska (12)

Gospoda 8 ryb

Pobyt w Dolinie Baryczy, wiąże się z obowiązkowym zjedzeniem tutejszych ryb. Najpopularniejszy jest oczywiście karp, jednak menu Gospody oferuje także inne ryby. Jeśli nie możesz się zdecydować polecamy zamówienie dużego talerza w którym znajdują się przygotowane potrawy z tutejszych przysmaków (porcja na 3-4 osoby). Wśród innych gatunków ryb podawanych na talerzu odnajdziemy m.in lin, okoń, jesiotr czy sum.

Ruda Sułowska (24)

Inne atrakcje

To na pewno łowisko wędkarskie, w którym możecie samodzielnie złowić rybę. Można także skorzystać z usług przewodnika, który oprowadzi nas po tutejszych rejonach i zakamarkach. Pokaże najciekawsze miejsca w Dolinie Baryczy. Dodatkowo można wypożyczyć kajaki czy rowery.

Ruda Sułowska (32)

Dolina Baryczy to idealne miejsce na relaks i odpoczynek na łonie natury. Można pooddychać świeżym powietrzem i zjeść pyszną regionalną potrawę. Wzbogacisz wiedzę nie tylko na temat tego miejsca, ale także na temat ptaków i rybactwa. Warto zabrać ze sobą rodzinę i aktywnie spędzić wypoczynek. W pobliżu Rudy Sułowskiej znajduje się mnóstwo różnych szlaków i miejsc, które idealnie nadają się na wycieczkę rowerową.

Więcej informacji www.stawymilickie.pl

 

 

Ewelina Salwuk-Marko


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ