Zaćma – zabieg, który pozwoli odzyskać wzrok

Jedną z najczęstszych chorób oczu, które zaburzają widzenie jest właśnie zaćma. Zabieg usunięcia zmętniałej soczewki nie należy do skomplikowanych, o ile zdecydujemy się na szybkie leczenie. Przeważnie katarakta zaczyna się dość niepozornie, nie dając wyraźnych objawów. Im szybciej ją zdiagnozujemy, tym większa szansa na odzyskanie pełnej ostrości widzenia. Zwlekając z operacją zaćmy, możemy doprowadzić do ślepoty, a ryzyko powikłań będzie wyższe.

Na czym polega choroba?

Niestety ze względu na małą częstotliwość wizyt kontrolnych u okulisty możemy dowiedzieć się o katarakcie w zaawansowanym stadium. Czasami charakterystyczne objawy zaćmy możemy mylić ze zmęczeniem lub zbyt długim wpatrywaniem się w monitor komputera. Jak widzi zdrowe oko? Najprościej mówiąc – światło dostaje się do oka, przechodząc przez soczewkę skupia się dokładnie na powierzchni siatkówki, zapewniając wyraźny, ostry obraz.

Wczesne stadium zaćmy – wraz z wiekiem soczewka staje się bardziej mętna i mniej elastyczna. W konsekwencji do oka dociera mniejsza ilość światła, które dodatkowo ulega rozproszeniu. Obraz staje się nieco rozmazany i mniej ostry.

Zaawansowane stadium zaćmy – wraz z postępującym  procesem starzenia się soczewki dochodzi do coraz poważniejszych zaburzeń widzenia. Widziany obraz jest mało ostry i zamglony, a kolory niewyraźne. Z czasem może być prawie niewidoczny, a w końcowym stadium grozi nam utrata wzroku.

Zaawansowane stadium zaćmy – wraz z postępującym  procesem starzenia się soczewki dochodzi do coraz poważniejszych zaburzeń widzenia.

Komu grozi zaćma?

Zaćma, inaczej zwana kataraktą traktowana jest jako choroba starzejącego się oka. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jej ryzyko wzrasta po 50 roku życia, dlatego w tym okresie niezbędne są regularne badania kontrolne. Im szybciej zareagujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że zabieg i rekonwalescencja przebiegną bez przeszkód. Katarakta może dotknąć również młodsze osoby, szczególnie ze stanem zapalnym oka lub po jego urazie. Większe prawdopodobieństwo zaćmy występuje u osób chorujących na cukrzyce i zespół Downa. Bardzo mały odsetek chorych posiada wrodzoną zaćmę. Powodów jest kilka, jednak mechanizm przebiegu jest ten sam. Jeżeli zauważymy jedno z poniższych objawów, należy udać się do lekarza okulisty, ponieważ może to być zaćma. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i mało inwazyjny, więc nie należy obawiać się jego przebiegu.

Charakterystyczne objawy zaćmy

  • Pogorszenie ostrości widzenia
  • Zamglone widzenie
  • Problemy z widzeniem kształtów
  • Wrażenie oślepiającego światła
  • Blaknące kolory
  • Widoczny zez lub oczopląs
  • Złe widzenie po zmroku
  • Problemy z oceną widoczności

Więcej na: https://www.voigtmedica.pl/operacja-zacmy/przebieg-operacji-zacmy/

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W najbliższy weekend, czyli w dniach 18 i 19 listopada…